Na stronie znajduje się 50 wypowiedzi dla słów: Pułki artylerii

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Wto 27 Sty, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

O nie... wolę polityczną to my mamy - patrz na Gawrona, już czwarty schodzi z pochylni.

JS - nie można rozpatrywać wspólczesnych Sił Zbrojnych w kategoriach - ile mają, to będziemy mieć więcej.

Możemy mieć mniejszą ilość "luf", ale dzięki amunicji precyzyjnej oraz skutecznym środkom rozpoznania (np. BSL) będziemy w stanie zrobić im z tyłków "jesień średniowiecza". 12 Langust jest w stanie pokryć jedną salwą obszar, na którym znajduje się Brygada, jeśli nie Dywizja. A jeśli mnie przeczucie nie myli, to będziemy raczej walczyli na własnym terenie, więc bez szaleństw z tymi wojskami rakietowymi

A Rosjanie? Mają co prawda (nie licząc rakiet balistycznych) Smiercz, Buratiny, Msty, ale ile z tego wprowadzą i ile będzie sprawnych, no i jak będzie docelowo wyglądała struktura tych formacji, skoro dywizyjne pułki artylerii samobieżnej idą w kosmos razem z dywizjami - czort znajet.

 » 

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Wto 31 Mar, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

Przyjawszy taka organizacje moznaby zorganizowac 10-12BZ, 1-2 BPG i 1-2 BDes, z czego czesc brygad skadrowanych.

Cytat:

W „Polsce Zbrojnej” nr 13/2009 pojawiła się artykuł autorstwa Artura Goławskiego oraz Tadeusza Wróbla pt.: „Rozkład jazdy na dekadę”.
Moją uwagę zwrócił zapis na dwudziestej pierwszej stronie pisma poświęcony jak na razie sugerowanym zmianom w strukturach wojsk lądowych.
Według tego artykułu w wojskach lądowych ma pozostać :
1. Trzy dowództwa dywizji ( którym, jak zrozumiałem, mają być podporządkowane cztery do pięciu „dowództw niższego szczebla” ;
2. Jedna brygada lotnictwa wojsk lądowych ( z połączenia obu 49 i 56 pśb )
3. Dziesięć brygad ogólnowojskowych ( zamiast dotychczasowych czternastu);
4. Trzy pułki artylerii,
5. Trzy pułki przeciwlotnicze;
6. Dwa pułki saperów;
7. Jeden pułk inżynieryjny;
8. Dwa pułki chemiczne;
9. Trzy pułki logistyczne.


Jack Strong, sugerujesz 10-12 + 1-2 + 1-2 = 12 - 16 brygad... to się nie pokrywa z powyższym. Fajnie by było mieć dobrze wyposażoną i uzbrojoną dużą armię, ale niestety trzeba coś wybrać w obecnych warunkach. Wyposażenie i uzbrojenie albo liczebność.

Wątek: Książki , wspomnienia , przemyślenia »  Subforum: Nie tylko o kawalerii »  Wysłany 2009-01-30, 19:18

Wiadomości: 265
Wyświetleń: 4996

Taaak,i co z Wami uczynić.Wszyscy macie rację.Zaraz wytłumaczę ten paradoks.
Otóż,Orjentico droga moja,stan,który podajesz dotyczy tylko jednostek broni jezdnych,a dokładnie tylko pułków szwoleżerów,ułanów,strzelców konnych.Łącznie 37 pułków (3 już były zmotoryzowane).I to po cichej mobolizacji,nieobejmującej jeszcze wzrostu stanów etatowych jednostek.Natomiast przed mobilizacją sierpniową i przed mobilizacją powszechną.Jednak były jeszcze daki,pułki artylerii,piechoty (konne kompanie zwiadu,km.,tabory,itp.) i innych rodzajów broni i jednostek pomocniczych,w których wykorzystywano konie.Masz więc rację.
Tomek podaje ogólną liczbę,około,koni w polskiej armii na dzień 01.09.1939r.I on też ma rację.

Tak więc,widzicie te liczby wcale nie są aż tak wielkie,jakby mogło sie wydawać.Mit o polskim konnym wojsku to tylko...mit.W armii niemieckiej we wrześniu 39r. min.80% środków transporu to była o ciągu konnym.

A teraz nagroda.Miały być dwie wersje:kobieca i męska,w zalezności od płci osoby wygranej.Mianowicie,w przypadku dobrej odpowiedzi kobiety nagrodą miała to być upojna noc z pułkownikiem (bez rotmistrza w pobliżu 50km.).Dla faceta natomiast upojna noc z - uwaga - O.O.P (Osobisty(ta) Ordynans(???) Polowy(a) ) :).Jednak,w tej sytucji (mamy w sumie dwoje z racją - Pułkownika i Orjenticę O.O.P.) muszę wymyślić inną nagrodę.Dam zanć.

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Sob 28 Mar, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

W „Polsce Zbrojnej” nr 13/2009 pojawiła się artykuł autorstwa Artura Goławskiego oraz Tadeusza Wróbla pt.: „Rozkład jazdy na dekadę”.
Moją uwagę zwrócił zapis na dwudziestej pierwszej stronie pisma poświęcony jak na razie sugerowanym zmianom w strukturach wojsk lądowych.
Według tego artykułu w wojskach lądowych ma pozostać :
1. Trzy dowództwa dywizji ( którym, jak zrozumiałem, mają być podporządkowane cztery do pięciu „dowództw niższego szczebla” ;
2. Jedna brygada lotnictwa wojsk lądowych ( z połączenia obu 49 i 56 pśb )
3. Dziesięć brygad ogólnowojskowych ( zamiast dotychczasowych czternastu);
4. Trzy pułki artylerii,
5. Trzy pułki przeciwlotnicze;
6. Dwa pułki saperów;
7. Jeden pułk inżynieryjny;
8. Dwa pułki chemiczne;
9. Trzy pułki logistyczne.
Z tego nasuwają mi się takie wnioski, nawiązując przy tym do informacji zawartej w „PZ” ze stycznia ( pomimo niejasności co do liczby podporządkowanych dywizjom jednostek że pozostaną :
1. Jedna brygada pancerna (10);
2. Cztery brygady zmechanizowane z batalionami czołgów ( 1, 2, 15 i 20)
3. Trzy lekkie ( zmechanizowane oraz „górska”) brygady ( 12, 17 i 21)
4. Dwie brygady „aeuromobilne”(6 i 25 - ewentualnie brygady te byłyby połączone w jedną sześciobatalionową brygadę oraz zachowa się 7 Brygada Obrony Wybrzeża).
Wygląda na to że, dywizja posiadała tylko batalion dowodzenia; dwie lub trzy brygady oraz pułk logistyczny. Może to wyglądać tak:
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej (z brygadami: 10, 17 i 21)
2. 12 Dywizja Zmechanizowana (z brygadami 2 i 12 ewentualnie jeszcze z 7BOW)
3. 16 dywizja Zmechanizowana ( z brygadami 1, 15 i 20)
Natomiast pułki artylerii, przeciwlotnicze, saperów , inżynieryjny i chemiczne pozostałyby poza strukturami dywizji.
Może tyle na razie moich rozważań.

Wątek: Brytyjskie czołgi podczas II wojny światowej »  Subforum: Dzieje wojsk lądowych »  Wysłany Pon Maj 21, 2007 22:25

Wiadomości: 22
Wyświetleń: 2263

Wszystko się zgadza, ale... brytyjska dywizja pancerna z początku wojny to zupełnie inna jednostka, niż brytyjska dywizja pancerna A. D. 1944. Trudno zatem wrzucać obydwie do jednego koszyka.
Pierwsza była zaiste raczej eksperymentalnym, nienajlepiej zorganizowanym i dowodzonym tworem, niedostatecznie na domiar złego uzbrojonym.
Na skutek przykrych doświadczeń z Afryki przeprowadzono szereg badań i prób mających na celu sformowanie optymalnej jednostki. Pozwoliło to uzyskać moim zdaniem bardzo skuteczny oraz sprawny organizm (etat: http://www.zhw.amu.edu.pl...er=asc&start=15 ). Pułk rozpoznawczy pancerny, pułk rozpoznawczy, trzy pułki pancerne, pułk piechoty zmotoryzowanej, trzy bataliony piechoty, dwa pułki artylerii motorowej oraz szereg oddziałów broni technicznych i służb (przy czym pułk to termin tradycyjny, równolegle stosowany z batalionem w zależności od tradycji i charakteru formacji) dawały dużą swobodę i możliwości działania.
Co do samych natomiast czołgów... Faktycznie, Cromwell świetnie sprawdzał się jako czołg rozpoznawczy- w boju z bronią pancerną przeciwnika było już znacznie gorzej. Churchill- dziwadło i brzydal, jakich mało, ale to moim zdaniem cichy bohater alianckich zwycięstw w latach 1944-45. Challengera i Centaura nie liczę, bo pojawiły się w stosunkowo niewielkich ilościach. Comet teoretycznie był znakomity, niestety podobnie, jak amerykański M26 Pershing nie zdążył wykazać się w Europie. Relatywnie najlepiej z tego towarzystwa (pomijając dwa ostatnie wozy) jako czołg uderzeniowy wypada... amerykański Sherman. Zwłaszcza w wersji Firefly. Umiejętnie stosowany nie był wcale taką "zapalniczką" czy "puszką", jak to się zwykło mówić.

Wątek: Nowoczesne Wojsko Polskie: Jakie będzie? »  Subforum: Przegląd mediów »  Wysłany Pon 06 Kwi, 2009

Wiadomości: 91
Wyświetleń: 5380

Cytat:

Jakim cudem armia zawodowa licząca do 100.000 żołnierzy w tym tylko część !!! w wojskach lądowych wystawi 12 - 14 brygad, 3 dowództwa dywizji, dowództwo korpusu, 3 pułki artylerii itd.?


Widzisz, z tych 100 tysięcy to na pewno nic nie wyjdzie, ale nie można tego teraz powiedzieć, bo Panowie z Pałacu krzyczą, że 150 tysięcy to dopiero jest fajna liczba. Polityka, Panie, polityka.

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Wto 27 Sty, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

Perspektywiczne rozwiązania

Szefostwo WRiA planuje w latach 2012–2020 wyposażenie dywizjonów artylerii w brygadach zmechanizowanych oraz trzech dywizjonów w pułkach artylerii w lekkie haubice kalibru 155 mm (po 24 działa) oraz przygotowanie jednego dywizjonu artylerii zdolnego do przerzutu w ramach wspólnych operacji wojskowych NATO lub Unii Europejskiej. Ogólna liczba haubic lekkich ma wynieść 340 sztuk: 14 dywizjonów artylerii po 24 działa oraz 4 działa w CSAiU, w tym 111 haubic samobieżnych Dana, które pozostaną w uzbrojeniu do 2020 roku. Nowym sprzętem branym pod uwagę przez specjalistów z WRiA są: haubica lekka kalibru 155 mm M777 (także w wersji samobieżnej na podwoziu Supacat) oraz samobieżne lekkie haubice kalibru 155 mm na podwoziach kołowych Caesar, Archer, Atmos.Planowaną modernizacją polowych wyrzutni rakietowych BM-21 do standardu WR-40 Langusta będą objęte następujące oddziały artylerii: 1 Mazurska Brygada Artylerii oraz 1, 2, 5 i 16 Pułk Artylerii (po 12 wyrzutni). W sumie do 2010 roku planuje się wprowadzenie do uzbrojenia około 60 nowych wyrzutni Langusta. W ramach prac nad pociskami rakietowymi kalibru 122 mm planuje się zwiększenie donośności pocisków Feniks-Z z 42 km do ponad 50.W roku 2007 uruchomiono program badawczo-rozwojowy pod nazwą Homar, zakładający docelowe wyposażenie do roku 2020 dwóch dywizjonów 23 Brygady Artylerii (po 12 wyrzutni) w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe o zasięgu do 300 km. Prawdopodobnie będzie to hybryda polskiego podwozia (np. Langusty), systemów łączności i SKO oraz amerykańskich kontenerów z amunicją ATACMS kalibru 607 mm, przystosowana także do strzelania pociskami rakietowymi kalibru 122 mm Feniks-Z w kontenerach. W dziedzinie elementów wsparcia, rozpoznania artyleryjskiego i dowodzenia trwają obecnie prace nad uruchomieniem m.in. produkcji polskich radarowych systemów lokalizacji stanowisk artylerii RZA-201 Liwiec. Do 2012 roku planuje się wprowadzenie tych zestawów do wyposażenia 12 i 17 BZ, 21 BSP, 10 BKPanc, 2 pa i 5 pa (razem 6 sztuk), a do 2020 roku – do 1 i 23 BA oraz 1 i 16 pa, a także do pozostałych dywizjonów artylerii w brygadach zmechanizowanych i pancernych (19 sztuk).[...]Plany te obejmują dwie brygady i cztery pułki artylerii. Co o tym myśleć w kontekście wypowiedzi pana ministra B. Klicha cytowanej stronę temu?

Wątek: Szabla-wposażenie Kawalwrii Pancernej »  Subforum: Instytut Projektowo-Badawczy »  Wysłany 2009-03-06, 19:39

Wyświetleń: 16

BUDOWA
Rękojeść zamknięta, oprawa stalowa. W górnej części kabłąka, wzdłuż tylnego ramienia wycięta szczelina na temblak. Tylne ramię jelca zakończone zawinięta ku dołowi płaską wolutą. Trzon rękojeści drewniany o 6 karbach, oklejony czernionym jaszczurem. Kapturek długi, z policzkami, mocowany u jelca grubym, owalnym w przekroju pierścieniem, a od góry na trzpieniu głowni śrubą. Głownia ze stali polerowanej, o małej krzywiźnie, szlifowana obustronnie w jedna płaską bruzdę z ością na długim piórze. Sztych symetryczny. Pochwa stalowa z grubej blachy, z szyjka i dwiema ryfkami.

PODSTAWOWE DANE
Długość głowni - 775 mm
Szerokość głowni u nasady - 32 mm
Grubość grzbietu u nasady - 9 mm
Długość szabli - 920 mm
Ciężar - ok 1620 g

Szabla austriacka szeregowych kawalerii lekkiej wz. 1877

BUDOWA
Rękojeść zamknięta, oprawa stalowa. W górnej części kabłąka, wzdłuż tylnego ramienia wycięta szczelina na temblak. Tylne ramię jelca zakończone zawinięta ku dołowi płaską wolutą. Trzon rękojeści drewniany o 6 karbach, oklejony czernionym jaszczurem. Kapturek długi, z policzkami, mocowany u jelca grubym, owalnym w przekroju pierścieniem, a od góry na trzpieniu głowni śrubą. Głownia ze stali polerowanej, o małej krzywiźnie, szlifowana obustronnie w jedna płaską bruzdę z ością na długim piórze. Sztych symetryczny. Pochwa stalowa z grubej blachy, z szyjka i dwiema ryfkami.

Artylerzysci Legionow Polskich z szablami austriackimi kawaleryjskimi lekkimi wz 1877, temblaki polskie.

W POLSCE
Szable tego wzoru uzbrojona była artyleria polowa II brygady Legionów Polskich. Do 1921 roku używały jej niektóre pułki kawalerii, oraz w latach późniejszych pułki artylerii lekkiej i szwadrony KOP-u.

PODSTAWOWE DANE
Długość głowni - 775 mm
Szerokość głowni u nasady - 32 mm
Grubość grzbietu u nasady - 9 mm
Długość szabli - 920 mm
Ciężar - ok 1620 g

/PAVLO777/

--------------------------------------------------------------------------------

Źródła

Katalog Wystawy Broń i Barwa Niepodległej Polski 1918-1978. Wydawca Muzeum w Elblągu Elbląg 1978

"Szabla żołnierza polskiego XIX i XX wieku" Aleksander Czerwiński, Lesław Dudek, Ossolineum 1988

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Sob 28 Mar, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

W „Polsce Zbrojnej” nr 13/2009 pojawiła się artykuł autorstwa Artura Goławskiego oraz Tadeusza Wróbla pt.: „Rozkład jazdy na dekadę”.
Moją uwagę zwrócił zapis na dwudziestej pierwszej stronie pisma poświęcony jak na razie sugerowanym zmianom w strukturach wojsk lądowych.
Według tego artykułu w wojskach lądowych ma pozostać :
1. Trzy dowództwa dywizji ( którym, jak zrozumiałem, mają być podporządkowane cztery do pięciu „dowództw niższego szczebla” ;
2. Jedna brygada lotnictwa wojsk lądowych ( z połączenia obu 49 i 56 pśb )
3. Dziesięć brygad ogólnowojskowych ( zamiast dotychczasowych czternastu);
4. Trzy pułki artylerii,
5. Trzy pułki przeciwlotnicze;
6. Dwa pułki saperów;
7. Jeden pułk inżynieryjny;
8. Dwa pułki chemiczne;
9. Trzy pułki logistyczne.
Z tego nasuwają mi się takie wnioski, nawiązując przy tym do informacji zawartej w „PZ” ze stycznia ( pomimo niejasności co do liczby podporządkowanych dywizjom jednostek że pozostaną :
1. Jedna brygada pancerna (10);
2. Cztery brygady zmechanizowane z batalionami czołgów ( 1, 2, 15 i 20)
3. Trzy lekkie ( zmechanizowane oraz „górska”) brygady ( 12, 17 i 21)
4. Dwie brygady „aeuromobilne”(6 i 25 - ewentualnie brygady te byłyby połączone w jedną sześciobatalionową brygadę oraz zachowa się 7 Brygada Obrony Wybrzeża).
Wygląda na to że, dywizja posiadała tylko batalion dowodzenia; dwie lub trzy brygady oraz pułk logistyczny. Może to wyglądać tak:
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej (z brygadami: 10, 17 i 21)
2. 12 Dywizja Zmechanizowana (z brygadami 2 i 12 ewentualnie jeszcze z 7BOW)
3. 16 dywizja Zmechanizowana ( z brygadami 1, 15 i 20)
Natomiast pułki artylerii, przeciwlotnicze, saperów , inżynieryjny i chemiczne pozostałyby poza strukturami dywizji.
Może tyle na razie moich rozważań.


Dwa pytania:
1. Co z 1. Mazurską BA, 23. Śląską BA, 1. Brzeską BS, 2. Mazowiecką BS?
2. PDT sugeruje połączenie 6BDSz i 25BKPow. A gdyby tak jeden batalion (16 bPD z Krakowa) z 6BDSz podporządkować pod DWSpec, ewentualnie rozbudować do wielkości pułku, a pozostałe jednostki z tej brygady zlikwidować?

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Czw 09 Kwi, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

„Żadna reforma armii nigdy nie została dokończona, bo przychodziła nowa władza, która chciała zaznaczyć swój ślad w historii rozwoju polskiej wojskowości”
Gen. broni Edward Pietrzyk, Warszawa 2008 rok.Autor sugeruje że, skład wojsk lądowych po zmianach ma się tak przedstawiać:

1. Dowództwo 2KZ pozostanie bez zmian;
2. DWL przeniesione do Wrocławia ;
3. Trzy dowództwa dywizji – rozformowane ma być dowództwo 1WDZ pozostałym zostać ma podporządkowanych od 3 do 5 brygad - czyżby brygady aeuromobilne miały być podporządkowane pod dywizje ;
4. Dziesięć brygad "ogólnowojskowych"- autor nie zalicza do nich brygad aeuromobilnych ;
5. Brygady "6" i "25" - a więc pozostanie nie dziesięć, jak wcześniej uważałem, ale dwanaście brygad;
6. Nie do końca pewne w zamiarach sformowanie dowództwa brygady międzynarodowej w oparciu o istniejącą obecnie 3BZ;
7. Brygada lotnictwa wojsk lądowych która miałaby mieć strukturę es kadrowo – dywizjonową i ma znaleźć się w jej składzie dywizjon „BSL-i”;
8. Trzy pułki artylerii, brak informacji czy obecne 1 i 23 BA zostaną przeformowane czy rozwiązane;
9. Trzy pułki artylerii z zestawami „Osa”, czyli dwa pułki pójdą pod młotek.
10. Dwa pułki saperów, wg mnie z przeformowania obecnych brygad;
11. Jeden pułk inżynieryjny – prawdopodobnie obecny 5psap. ze Szczecina;
12. Dwa pułki chemiczne, nie ma żadnej wzmianki o losie dywizyjnych kompań chemicznych;
13. Trzy pułki rozpoznawcze czyli jednak ma być sformowany pułk w Białymstoku.

Czyli miałoby być trzynaście brygada razem z BLWL oraz siedemnaście różnych pułków. To znaczy że według tej wersji dwie brygady pójdą pod młotek, tym razem stawiam na 9BKpanc i 34BKpanc ( ta ostatnia zostałaby wchłonięta przez 10BKPanc.) i pozostałaby 3BZ bez względu czy będzie brygadą narodową czy międzynarodową:

Hipotetyczny wariant podporządkowania brygad :
1. 11DKPanc.:
a. 6BDSz.;
b. 10BKPanc.;
c. 17BZ;
d. 21BSP;
e. 25BKPow.;
2. 12DZ:
a. 2BZ;
b. 7BOW;
c. 12BZ;
3. 16DZ:
a. 1BPanc - już jako zmechanizowana;
b. 3BZ – ewentualnie jako międzynarodowa;
c. 15BZ;
d. 20BZ.
Cytowane wyżej pułki pozostałyby poza strukturami dywizji.
Proszę jednak nie traktować tego wariantu dosłownie.

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Pon 30 Mar, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

Proszę o konkretne przedstawienei proponowanej struktury, wraz ze sprzętem który miałaby taka jednostka posiadać (uzbrojenie, łączność, wyposarzenie osobiste) oraz podaniem stanów osobowych i ich upasarzeniem oraz tego gdzie i jak taka armia maiłaby się szkolić. Jeśli chodzi o ceny uzbrojenie i wiposarzenia, wystarczy mi przybliżona wielkość, wzięta z innych kontraktów, które miały miejsce w ostatnich latach.

Cytat:

Świetnie, ja posyłam nad taką pozycję nad rzeką (chociaż większość terenów nad Odrą czy Wisła jest zupełnie odsłoniętych i nie nadaje się do obrony przez pozbawioną mobilności lekką piechotę) BSLe, które latając na pułapach powyżej 4000m są zupełnie bezkarne i na każde wykryte zgrupowanie naprowadzał ogień artylerii. Czy teraz rozumie Pan bezsensowność obrony linii rzek itp? Czy niewielkie wojska operacyjne będą w stanie być wszędzie by wspierać takalekką masową OT?

Cytat:

Rozumiem, że my Rosjanom czy Białorusinom zabronimy przeprowadzić koncentracji a już stanowczo prowadzić przygotowania logistyczne?

Cytat:

Rozumiem, że lekka piechota byłaby wyposarzona w swietną obronę plot.?

Cytat:

Świetnie, tylko 2/3 przepraw i głównych dróg leży poza terenami zurbanizowanymi. Powstaje coraz więcej obwodnic i ten trend będzie dalej kontynuowany. Więc nie ma potrzeb by zdobywać miasta, to się zrobi (tak jak to zrobili Amerykanie z Faludżą), gdy osiągnie zajmie się już wiekszość kraju.

Cytat:

1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej (z brygadami: 10, 17 i 21)
2. 12 Dywizja Zmechanizowana (z brygadami 2 i 12 ewentualnie jeszcze z 7BOW)
3. 16 dywizja Zmechanizowana ( z brygadami 1, 15 i 20)
Natomiast pułki artylerii, przeciwlotnicze, saperów , inżynieryjny i chemiczne pozostałyby poza strukturami dywizji.
Może tyle na razie moich rozważańTutaj sprawa jest bardzo dyskusyjna. Mozna sie na przyklad zastanawiac nad sensownoscia utrzymywania 12 BZ w Szczecinie . Moim zadniem moznaby rozwazyc polaczenie 2 BZ i 12 BZ w jeden silny zwiazek brygadowy.

Przeciez program profesonalizacji armii zaklada takze wycofywanie garnizonow wojskowych poza wielkie miasta.
W oparciu o juz istniejaca strukture orgazacyjna moznaby zaproponowac nastepujacy wariant organizaci polskich wojsk ladowych.

3 Dywizje, dwie na wschodzie oraz jedna na zachodzie. Nazwy dywizji to
” Polnoc”, ”Poludnie” i Zachod”. Kazda dywizja jest wlaciwie dowodztwem operacyjnym mogacym prowadzc operacje z udzialem 5-6 brygad a nie zwiazkiem majacym jakas sztywna i stala strukture.

Brygady skladajac sie z 4 batalionow bojowych (czolgow, zmechanizowanych, zmotoryzowanych i lekkich), 1 batalionu rozpoznawczego, 1 silnego dywizonu artylerii(4-5 baterii), 1 batalionu saperow, 1 batalionu dowodzenia, 1 batalionu logistycznego oraz 1 batalionu przeciwlotniczego.

Dywizja ”Polnoc”
Sklad:
7 BOW (polaczone 36 BZ i 7BOW)
16 BZ (polaczone 9 BPanc i 20 BZ)
15 BZ (rozbudowana)

Dywizja ”Poludnie”
1BZLeg (obecna 1 WBPanc)
3BZLeg
6 BP (polaczone 21 BPG i czesc 6BDS)

Dywizja ”Zachod”
2BZ (polaczone 2BZ i 12BZ)
10 BKPanc (polaczone 10 BKPanc oraz 34 BPanc)
17 BZ

Jednostka samodzielna
Wzmocniona 25 BKP (obecna 25 BKP polaczone z 2 batalionami desantowymi 6 BDS)

Wątek: HEERESSTRUKTUR BUNDESWEHRY »  Subforum: Struktury wojsk po II wojnie św. »  Wysłany Czw 04 Gru, 2008 12:03

Wyświetleń: 142

Przy niemieckojęzycznym opisie Heer na Wilkipedii znalazłem link do Bundesarchiv(Bundesarchiv zur Geschichte der Heeresbrigaden) gdzie jest historia niemieckich dywizji i ich składu (z baonami i kompaniami) od HS I do dziś. Ciekawie wyglądają pentomiczne składy dywizji pancernych i grenadierów (później panzergrenadierów).
Tak z pamięci
Dywizja grenadierów:
2 dowództwa grup bojowych (A i B plus cyfra oznaczająca dywizje np A 1 czyli grupa bojowa A 1 Dywizji)
4 bataliony grenadierów (oznaczanych np 1,11,21,41)
baon pancerny
baon niszcz czołg (formowany później)
pułk artylerii
batalion łączności
batalion rozp
batalion sap
batalion przeciwlotniczy
baon sanitarny
kompania kwatermistrzowska
kompania Leichte Feldinstandsetzungskompanie - niewiem jak to przetłumaczyć
orkietsra muzyczna
kompania żandarmerii
w 1958 w 2 Gren Div pojawila się grupa bojowa C z trzema Panzergrenadier baonami -41,42,43)

Diwizja pancerna
2 grupy bojowe
2 baony pancerne (np 3, 13)
2 baony grenadierów pancernych (np 3, 13)
batalion niszczycieli czołgów
pułk artyleri
batalion plot
reszta jw

W 1956/57 sformowano w ten sposób:
1 GD
2 GD
3 PzD
4 GD
5 PzD
8 GJD zwana 1 (2 górskie gboj, 4 baony górskie, 1 baon ncz, reszta jak w GD)
9 LlD zwana 1 (2 p-d gboj, 4 baony p-d, 1 baon ncz, baon art, baon plot, komp rozp, kł, k sap)
czyli 7 batalionów czołgów (komp czołgów po 17 wozów),4 baony zmech, 4 baony niszczycieli czołgów, 12 baonów piech, 4 baony górskie, 4 baony p-d 3 pułki artylerii i 2 pułki artylerii samobierznej,1 pułk art gór(pewnie jak u Amerykanów po 5 baterii), baon atylerii p-d,
Brakowało batalionów ncz w DG

W 1958
doformowanu grupę bojową C 2 dla 2 GD z 3 baonami zmech
6 GD + 1 baon ncz ale tylko 1 dyon artylerii
7 PzD (ale tylko grupa bojowa C 3 (pewnie przysłana z 3 PzDiv) - 2 baony zmech, 1 baon rozp, 1 dyon artylerii samob., komp żand, komp kwatermistrz.)

W marcu 1959 przystąpiono do reorganizacji. Skończono z pentomicznymi mrzonkami na rzecz HS II z słynnymi brygadami BW. Na nowych strukturach formowano 10,11 i 12 Dywizje. Stare dywizjie grenadierów przeformowano w dyiwzje grenadierów pancernych.
Nowe fromacje nieomineły też starych dywizji. Oprócz przeformowania dow grup bojowych w dow brygad trzeba było sformować trzecie brygady. W dywizjach pancernych sformować należało odpowiednio: 3 baony pancerne, 2 baony zmech i 1 piechoty. W dywizjach PzGr 3 baony pancerne, 5 baonów zmech a rozformować 2 baony piech. Wiemy dziś że to trwało kilkanaście lat. W 1960 roku sformowano 27 brygad. W 1965 34 (planowano 36). Nadal brakowało dwóch brygad. Oprócz tego były dwa samodzielne pułki czołgów podlegające I i II KA. Póżniej je przeformowano w brakujące 2 brygady. Przez pewien okres (HS III) w dwóch dywizjach utrzymywano brygady strzelców - zupełnie pozbawione czołgów. Zamiast nich miały batalion ncz i miały działać na trudnych terenowo odcinkach frontu. Potem znowu je przeformowano w PzGrBrig.

Widać że przy HS I nasze WP nie było bez szans. Nasze 4 DPanc prezentowały się lepiej. Nasze DZ i DP równeiż prezentowały się nieźle. HS II było już gożej.

HS II opisze wkrótce

Wątek: [WB] Czerwony Huragan (Budziszyn) »  Subforum: Taktyka i Strategia »  Wysłany 19 Październik 2008, 15:20

Wiadomości: 65
Wyświetleń: 1255

Cytat:

Ale nagięta odpowiedź
W grze radz. korp pancerne mają pułki dział samobieżnych?
Czy są sam. pułki pancerne RKKA? w 1945r. stanowiły około 1/3 całości sił pancernych Rosjan... Choć ich stan rzadko oscylował wokół 20 sztuk na pułk...Przepraszam ale nie rozumiem pierwszego zdania.

Co do pułków artylerii samobieżnej - są w korpusach szybkich oraz jako jednostki armijne. W korpusach występują jako zbiorcze żetony o sile 3-2 albo 4-2 (w zależności od wyjściowej siły jednostek). Tak samo potraktowano pułki czołgów ciężkich.

W I polskim KPanc nie ma żetonu pas - zostały one wliczone do siły brygad pancernych.

Wątek: Wojska Wielkopolskie 1919-1920 »  Subforum: Wojskowość polska w latach 1918-1939 »  Wysłany Wto Lut 17, 2009 18:33

Wiadomości: 2
Wyświetleń: 556

Wojska Wielkopolskie wniosły do tzw. Wojska Krajowego (Armii Krajowej - chyba takie sformułowanie było częściej używane), przede wszystkim żołnierza. Doświadczonego w walce, ideowego, o wysokim morale - nie bez powodu do najlepszych jednostek WP wojny polsko-bolszewickiej, obok 1 i 2 DPLeg. wymienia się 14 i 15 DP. Aż 19 pułków piechoty miało rodowód pułków wielkopolskich, kawalerii - przynajmniej 4 jeśli nie 5 (niestety nie pamiętam dokładnie), 2 pułki saperów, artylerii lekiej - chyba 4 pułki. O ile pamiętam B. Polak podawał że na 500 tys. żołnierzy w Wojsku Polskim, aż 90 tys. (18%) to Wojska Wielkopolskie.

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Wto 06 Sty, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

POLSKA ZBROJNA w nr 1/2004 na s. 19 napisał/a:

BOGDAN KLICH: ( … )Zostaną utworzone trzy pułki artyleryjskie, trzy pułki przeciwlotnicze i trzy pułki saperów, które będą wykonywały zadania na rzecz brygad. W sumie będziemy mieć 13 brygad dotychczasowych, jedną bry¬gadę lotnictwa oraz polską część brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. ( … )

Nie wydaje mi się aby te pułki miały wejść w skład dywizji ale powstałyby w oparciu o istniejące jednostki pozadywizyjne.Pewnie chodzi tu o przeformowanie 1. i 23. Brygada Artylerii, oraz 1. i 2. Brygady Saperów w pułki, a tych trzecich "uwolnionych" z rozwiązanej dywizji. Ma ktos inny pomysł?

Wątek: Sd.Kfz 251/17 1/35 Dragon »  Subforum: Pojazdy wojskowe - galerie »  Wysłany Pon Lut 11, 2008 5:27 pm

Wiadomości: 20
Wyświetleń: 3375

Witam
Pułki Artylerii Przeciwlotnicze w Dywizji Spadochronowej "Hermann Goring" w Prusach Wschodnich w 1944r posiadały na swoim stanie SdKfz 251/17 i zapewniam że były pomalowane na tzw dunkelgelb, przeważnie jednolicie, wystarczy sobie wziąść podstawowe źródło pt SdKfz 251 vol II Militaria pana Ledwocha, że o innych żródłach niepolskojęzycznych nie wspomnę gdzie słowa Gulumika jak najbardziej znajdują potwierdzenie.
Tak więc kolega GULUMIK pomalował swój model jak najbardziej prawidłowo
Pozdrawiam Jacek

Wątek: Panther Ausf:G produkcja marzec-kwiecień 45' »  Subforum: Pojazdy wojskowe rzeczywiste »  Wysłany Pią Lis 11, 2005 4:13 pm

Wiadomości: 59
Wyświetleń: 6520

Witam,

Formowanie Muncheberga rozpoczęto 5 marca 1945 roku. Struktury jak i ludzi wzięto z batalionu pancernego "Kummersdorf" w którego skład wchodziła mieszana kompania "Kummersdorf" oraz mieszana kompania batalionu "Stahnsdorf 1". Jak powszechnie wiadomo w skład kompanii pancernej "Kummersdorf" wchodziło 3 plutony liniowe. Warto wspomnieć , że wkrótce batalion "Kummersdorf" został przemianowany na I./29 PzRgt (1.batalion 29 Pułku Pancernego). Jak twiedzą Niemcy w skład I./29 PzRgt wchodziły 4 kompanie. Następnie dane z 16 marca 1945 roku i ostatnie w miare kompletne mówią nam o tym , że w skład całej dywizji Muncheberg wchodzą następujące jednostki: batalion pancerny , pułk artylerii oraz dwa pułki grenadierów pancernych. Wiesz nie mam przy sobie teraz żadnej literatury i piszę z pamięci więc jakbym coś namieszał to postaram się poźniej poprawić

pozdrawiam,

Wątek: Wojna polsko-austriacka 1809 roku »  Subforum: Od 1789 do 1914 »  Wysłany 8 Luty 2009, 12:42

Wiadomości: 10
Wyświetleń: 175

Cytat:

... Zapewne jak zauważyliście zaznaczyłem w nawiasach pułki węgierskie i pułki niemieckie; jest to uzasadniony podział ponieważ poza różnicami narodowościowymi tych pułków...

Cytat:

... Pułki graniczne (Grenz Infantry Regiments) ...

Cytat:

... Było to związane z tym że 2-gie baony tychże pułków pełniły dalej straż na ziemiach pogranicznych, a do boju wydzielano tylko po jednym baonie...

Cytat:

... Dopiero Arcyksiążę Karol postanowił do gruntu zreformować artylerię i w latach 1807 – 1809, wprowadził szereg zmian...

Cytat:

... ale tych jej zalet w przeważanej części wypadków wyżsi dowódcy nie potrafili wyzyskać ...


Dotyczyło zresztą nie tylko artylerii, ale i piechoty.

Wątek: Magenta 1859 [Żuaw (Fr/It) - WSzast (At)] »  Subforum: Raporty z rozgrywek »  Wysłany 13 Listopad 2008, 16:47

Wiadomości: 87
Wyświetleń: 1048

II, III i IV etapy to kolejne starcia piechoty i artylerii dwóch II-gich korpusów.

Brygada Castagny walczy zacięcie z Włochami z brygady Kintzla w winnicach na przedpolach Marcano.
Habsburscy ponoszą ciężkie straty, a mimo to odstępują powoli, nie dając się zniszczyć.

Za brygadą Castagny na plac boju weszła świeża brygada Gaulta.
U samej góry korpuśna kawaleria (brygada Gaudina - 7 i 4 pułki strzelców konnych - w przyszłym etapie pojawi się przydzielony włoski pułk kawalerii Alessandria).

Wątek: [B35] Szczury Pustyni »  Subforum: Dragon i Mirage »  Wysłany 3 Czerwiec 2008, 09:00

Wiadomości: 77
Wyświetleń: 1225

Cytat:

Czyli ponad dwa pułki (21 pukntów siły) a to daje niezłą siłę ataku.Piotrku nie ataku tylko obrony.
Taką artylerię skoncentrowali Włosi do obrony przełęczy, ja natomiast nie miałem żadnego manewru - musiałem się ryć czołowo.
Ja miałem artylerii na 35 punktów siły.
Po wszelkich modyfikacjach zostawało 1:2.

Inan sprawa, że nie przyuszczałem, że się tak Australijczycy będa grzebać i dlatego pchnąłem pancernych od razu do opkrążenia, pozostawiając Fort Capuzzo Włochom.

Wątek: Bitwa Francuzi kontra Austriacy 3000 pkt »  Subforum: Szwadron »  Wysłany Wto 01 Lip, 2008 22:48

Wiadomości: 2
Wyświetleń: 316

po stronie Austriackiej miałem bataliony piechoty o liczebności 14-15 figurek (1400-1500 ludzi) a pułki kawalerii średnio po 5 figurek (500 ludzi) więc proporcja była prawie 6 piechurów na 1 kawalerzystę. Na pewno odsetek artylerii konnej był duży.
U Francuzów było podobnie.
Planowałem od początku użycie dywizji kawalerii składającej się z 5 pułków kawalerii (3 lekkiej 2 ciężkiej) wraz z dwoma bateriami artylerii konnej (4 figurki dział) jako głównej siły manewrowej. Stąd tyle artylerii konnej. Pozostałe 3 pułki kawalerii manewrowały jako brygada do osłony skrzydła piechoty.

Wątek: Działania bojowe 9 Pułku Ułanów Małopolskich »  Subforum: Formacje »  Wysłany 2008-08-16, 09:38

Wiadomości: 2
Wyświetleń: 460

Noc poprzedzającą bitwę pod Komarowem I Dywizja Jazdy spędziła wzdłuż traktu z Tyszowiec na Komarów. Bój rozpoczął się o świcie 31 sierpnia atakiem 7. Brygady - w składzie 8. i 9. pułku ułanów oraz 2. pułku szwoleżerów - na 11. dywizję Armii Czerwonej. W krytycznym momencie, kiedy 9. pułk ułanów i 2. pułk szwoleżerów wpadły w ogień własnej artylerii, do walki wkroczyła 6. Brygada w składzie 1., 12. i 14. pułk ułanów, opanowując dominujące nad polem bitwy wzgórze 255. W kilka godzin później doszło do kolejnej, już wieczornej bitwy. W tym momencie do szarży ruszył 9. pułk, wsparty wkrótce pułkami 1. i 8.:
"Rozpoczął się krótki, lecz zapamiętały bój wręcz. Krzyżują się szable i lance. Nasze karabiny maszynowe i działa prażą ogniem flankowym w ciżbę kozacką. Pod brawurowym impetem naszego uderzenia, wspartym umiejętnie ogniem broni towarzyszących, pułki kozackie załamują się i w bezładnej ucieczce pozostawiają połę walki zawalone zabitymi i rannymi."

Wątek: cheap cipro »  Subforum: .... PRZEDSIONEK .... »  Wysłany Nie Sie 03, 2008 15:34

Wiadomości: 84
Wyświetleń: 1535

Streszczenie „Pana Tadeusza”:

*****

KSIĘGA III: UMIZGI

Wszyscy idą na grzyby. Wybucha panika
Bo krótkowzroczny Sędzia zeżarł sromotnika
Szczęściem kapitan Ryków co tam był akurat
Wrzasnął : "Wy jemu dajtie skorje dienaturat.
Na truciznu - trucizna." Sędzia chwycił flaszkę,
Ucałował odbitą na niej trupią czaszkę
Wypił, huknął jak wszystkie pułki artylerii
I wyzdrowiał. Niestety, koniec trzeciej serii.

Wątek: szanse i błędy w 1939 roku »  Subforum: Wrzesień 1939 »  Wysłany 2008-05-23, 23:35

Wiadomości: 96
Wyświetleń: 5143

Masz, wyżyj się na nich. Stan sił rumuńskich na początku 1940 roku:
21-22 Dywizji Piechoty (w tym 2 gwardyjskie, a jedna DP fazie formowana); kolejne 9-10 w planie mobilizacyjnym, co daje 31-32 dywizji.
- 4 dywizje kawalerii i 1 brygada. Jedna z dywizji sformowana w 1940 roku,.
- 4 brygady górskie.
- 1 brygada zmotoryzowana - powstała w Październiku 1939 (częściowo z polskim sprzętem).
- 2 pułki czołgów
- 6 brygad pionierów: 7 pułków pionierów, 1 pułk mostowy, 2 pułki saperów kolejowych, 1 pułk budowy lotnisk, 2 bataliony saperów górskich, 1 batalion saperów fortyfikacji
- 3 pułki łączności
- 1 dywizja ochrony pogranicza : 7 grup OP (22 bataliony)
- 1 dwupułkowa brygada fortyfikacyjna

- Artyleria
• 21-22 brygady artyleryjskie (9-10 w planie mobilizacyjnym) - wszystkie konne.
• 4-5 pułków artylerii konnej
• 6 grup artylerii górskiej
• 7-8 grup artylerii armijnej
• 1 pułk artylerii fortyfikacji

Czołgi (wymieniane już wyżej):
- 1 pułk (czołgi 126 Skoda R-2, znanych lepiej jako Panzer 35(t). )
- 2 pułk czołgów - sformowany w październiku 1939 (76 czołgów R-35, z czego 34 polskie).
- Pułk szkoleniowy - 76 czołgów FT-17 bez wartości bojowej.
- 75 lekkich czołgów CKD AH-IV przydzielonych do kawalerii.

Rozkład frontowy:
Granica węgierska: 6 DP, 1 DKaw, 3 BrygGór, 1BrygKaw
Granica bułgarska: 5 DP, 1 DKaw
Granica radziecka: 16 DP, 2 DKaw, 1 BrygGor
Rezerwa: 6 DP

stan sił rumuńskich o których mówił Maandel chyba w innym zamkniętym teraz poście
byliśmy dla Rumunów wzorem nie do doścignięcia:(:/ i sterty sprzętu mieli od nas:/
pozdrawiam was

Dodano: 2008-05-23, 23:36 ]
oczywiście wyżywamy się na Rumunach i wierze że byli porównywalni do nas: ...

Wątek: siły rumuńskie:) »  Subforum: Wrzesień 1939 »  Wysłany 2008-05-24, 12:29

Wyświetleń: 299

Stan sił rumuńskich na początku 1940 roku:
21-22 Dywizji Piechoty (w tym 2 gwardyjskie, a jedna DP fazie formowana); kolejne 9-10 w planie mobilizacyjnym, co daje 31-32 dywizji.
- 4 dywizje kawalerii i 1 brygada. Jedna z dywizji sformowana w 1940 roku,.
- 4 brygady górskie.
- 1 brygada zmotoryzowana - powstała w Październiku 1939 (częściowo z polskim sprzętem).
- 2 pułki czołgów
- 6 brygad pionierów: 7 pułków pionierów, 1 pułk mostowy, 2 pułki saperów kolejowych, 1 pułk budowy lotnisk, 2 bataliony saperów górskich, 1 batalion saperów fortyfikacji
- 3 pułki łączności
- 1 dywizja ochrony pogranicza : 7 grup OP (22 bataliony)
- 1 dwupułkowa brygada fortyfikacyjna

- Artyleria
• 21-22 brygady artyleryjskie (9-10 w planie mobilizacyjnym) - wszystkie konne.
• 4-5 pułków artylerii konnej
• 6 grup artylerii górskiej
• 7-8 grup artylerii armijnej
• 1 pułk artylerii fortyfikacji

Czołgi (wymieniane już wyżej):
- 1 pułk (czołgi 126 Skoda R-2, znanych lepiej jako Panzer 35(t). )
- 2 pułk czołgów - sformowany w październiku 1939 (76 czołgów R-35, z czego 34 polskie).
- Pułk szkoleniowy - 76 czołgów FT-17 bez wartości bojowej.
- 75 lekkich czołgów CKD AH-IV przydzielonych do kawalerii.

więc Maandel przesadził, nie było to 1.5 mln, bo 40 kilka dywizji to nie jest taka ilość
dywizji było tyle co podałem, więc nas bardzo nie mogliby doścignąć <byliśmy od nich sporo silniejs>
zapraszam do rozmów i dyskusji
Rozkład frontowy:
Granica węgierska: 6 DP, 1 DKaw, 3 BrygGór, 1BrygKaw
Granica bułgarska: 5 DP, 1 DKaw
Granica radziecka: 16 DP, 2 DKaw, 1 BrygGor
Rezerwa: 6 DP

Dodano: 2008-05-25, 17:03 ]
zapraszam do rozmów : ...

Wątek: czy nasi mieli takie samochody? »  Subforum: Pojazdy wojskowe rzeczywiste »  Wysłany Wto Mar 08, 2005 11:18 pm

Wiadomości: 4
Wyświetleń: 868

Ścibor masz rację z tym FATem. Sprawdziłem materiały i trochę się rozpędziłem z odpowiedzią w poście na warsztacie. Dwa ostatnie zdjęcia to FAT produkcji Morris Commercial, ale to pierwsze to Cevrolet. Co prawda w książce Lalaka jest podpisany jako FGT, czyli produkcji Forda, ale raczej to Chevy. Ciekawostka, bo inne pułki artylerii używały w tym czasie różnych wersji Morrisów.
Tu linki z kilkoma zdjeciami http://www.mapleleafup.org/vehicles/softskin/fat.html
http://www.users.bigpond.com/ROD_DIERY/C-gt.JPG
http://www.geocities.com/MotorCity/Pit/8092/quad_restoration.htm
PS. Ale żeby nie było zbyt łatwo, przypomniałem sobie o jeszcze innych zdjęciachi wychodzi że bez zdjęcia z przodu nie da się rozstrzygnąć czy to Chevy , czy Ford. Zobacz na zdjęcia Fordowskich Fatów uzywanych po wojnie w Portugalii:
http://www.geocities.com/MotorCity/Pit/8092/portugal_more1.htm
http://www.geocities.com/MotorCity/Pit/8092/portugal_more2.htm
Zewnętrzne różnice to inna siatka na osłonie chłodnicy, inne mosty napędowe. Tak więc bez zdjęcia z przodu do niczego konkretnego się nie dojdzie.
Pozdrowienia
Witek

Wątek: [Wielka Wojna] Kraśnik 1914 »  Subforum: Taktyka i Strategia »  Wysłany 9 Luty 2009, 11:18

Wiadomości: 227
Wyświetleń: 4300

Zresztą do aktywacji trzeba byłoby reaktywować zasady dotyczące morale i zmęczenia.
Można - bo tego nie było - dołożyć jakiś współczynnik za dowódcę.

Powiem szczerze, że miałem niedosyt, choć rozgrywka była ciekawa i w 10 etapie Rosjanie zaczęli powtórny atak na Gorajec. Etap wcześniej wymęczeni Austriacy zdobyli Kraśnik - 45 dywizja rosyjska liczyła dwa słabe pułki z artylerią, 46 dywizja Landwehry przeliczeniowo pułk piechoty z artylerią. Żarty się skończyły, jak dojechała reszta artylerii armijnej.
Sprawdziły się przepisy o zaopatrzeniu - dwie zmiany, jakie chciałbym wprowadzić to taka, że kawaleria z markerem "2" nie traci za ruch i oddział bez zaopatrzenia z "1" atakuje 1/2 siły. Z "2" już tylko jednym punktem siły.
Reszta jest super. Trzeba się napocić z zaopatrzeniem, a utrata grozi nieodwracalną stratą siły.

Saperzy oczywiście się sprawdzili - i w zakresie pomocy w ruchu i w budowie mostów i przy zaopatrzeniu.

Wątek: Koncentracja artylerii na "Poligonie Lwowskim" »  Subforum: Artyleria »  Wysłany Pią Mar 20, 2009 10:24 pm

Wiadomości: 2
Wyświetleń: 80

Cytat:

Na odcinku głównego uderzenia na szerokości 25-30 km rozwija się do trzech korpusów piechoty(strzeleckich), 3-5 brygad pancernych, 7-9 pułków AOND, moździerze, chemiczne, inżynieryjne i inne środki wsparcia i wzmocnienia. W drugim rzucie umieszczone zostaną jednostki rozwinięcia przełamania. Ogółem na obszerze 30-30 km będą skoncentrowane 200 tys ludzi, 1500-2000 dział, masa czołgów, olbrzymia ilość transportu smochodowego i innych środków.AOND - Artyleria Odwodu Naczelnego Dowództwa.

Na Poligonie Jaworowskim ("lwowskim") ćwiczyło 8 pułków artylerii. Nadysiew pisze, że były to pułki korpuśne i armijne. Ale wymienia tylko jeden pułk z korpusu strzeleckiego. Wśród pozostałych były między innymi 2 pułki "korpuśne" 4 Korpusu Zmechanizowanego. Korpus Zmechanizowany nie miał według etatu własnych "korpuśnych" pułków artylerii. A ten miał. Ewidentnie były to pułki "nadmiarowe". Przydzielone w specjalnym celu.

Wątek: [Risorgimento] Solferino - Panzerfan (Fr) vs Zulus (Aut) »  Subforum: Raporty z rozgrywek »  Wysłany 11 Sierpień 2008, 08:48

Wiadomości: 19
Wyświetleń: 316

III etap - koniec.

Walki na odcinku I korpusu austriackiego:

1 - baterie artylerii brygad Paszthory'ego, Reznicka i Hoditza zmasakrowały z bliskiego dystansu 1 i 3 baony tyralierów algierskich, dezorganizując je dodatkowo.
Na tym odcinku przez chwilkę będę miał spokój.
2 - cztery baterie ciężkie rezerwy I korpusu ostrzelały brygadę kawalerii Gaudina z II korpusu, dezorganizując 7 pułk strzelców konnych.
3 - I i IV bataliony regimentu arcyksięcia Ernesta uderzyły bagnetami na 7 i 4 pułki strzelców konnych brygady Gaudina, ale wskutek identycznej ilości poniesionych strat jako jednostki dowodzone przez gorszego brygadiera zmuszone były się cofnąć.
Tak to austriacka piechota zebrała od francuskiej kawalerii. Wstyd...

III etap koniec - sytuacja ogólna na południowym odcinku frontu.

III korpus Schwarzenberga rusza w trzech kolumnach w stronę groźnej luki, jaka tworzy się na styku korpusów IX i I po złamaniu oporu brygady Blumencrona z IX korpusu.

Brygady Blumencrona z IX korpusu i Bilsa z V korpusu uzyskują status Hors de Combat (to jest forma demoralizacji).
Na szczęście nie demoralizuje to (na razie) ich korpusów.

Koniec III etapu. Zapowiada się rzeźnia w IV.

Wątek: [Risorgimento] Solferino - Panzerfan (Fr) vs Zulus (Aut) »  Subforum: Raporty z rozgrywek »  Wysłany 4 Sierpień 2008, 16:58

Wiadomości: 19
Wyświetleń: 316

II etap po 1 aktywacji francuskiego IV korpusu (Niel) i austriackiego IX korpusu (Schaffgotsch).

Austriackie brygady Blumencrona (regiment Franciszka Karola, 4 batalion jegrów, bateria artylerii - ta powyżej) i Fehlmayra (regiment Ludwiga, batalion graniczarów, bateria artylerii - ta poniżej) z 2 dywizji Crenneville ustawiają się frontem do brygady C. Douay (49 i 30 pplin, 5 baon szaserów, bateria artylerii) z 1 dywizji Luzy oraz do brygady O'Farrela (2 i 53 pplin, 15 baon szaserów, bateria artylerii) z 3 dywizji de Failly.
Frontu korpusu pilnuje dywizja kawalerii Parteneaux III Korpusu (4 i 11 pułki lansjerów, 2 i 7 pułki huzarów, bateria konna) oraz na przedpolach miasta Medola brygada kawalerii Richpance IV korpusu (2 i 10 pułki szaserów konnych).
Z tyłu wchodzi na plac boju brygada Capriola z 2 dywizji Vinoy (52 i 73 pplin, 6 baon szaserów, bateria artylerii).

Reszta IX korpusu austriackiego śpi, co zapowiada nieciekawą przewagę francuskiego IV korpusu nad dwiema osamotnionymi brygadami na przedzie.

Wątek: WYDZIAŁ KADECKI »  Subforum: Szkoła Rycerska »  Wysłany 2009-02-18, 13:29

Wiadomości: 3
Wyświetleń: 136

Podstawowe Informacje o Wojsku

Armia Koronna i Litewskia składa się z czterech podstawowych rodzajów wojsk :
piechoty, kawalerii i artylerii w wojskach lądowych, oraz marynarki wojennej.

Jednostkami piechoty i kawalerii (od najmniejszej) to:
Drużyna 8-12 żołnierzy
Pluton na ogół 3 drurzyny
Kąpania, w kawakerii Szwadron na ogół 3 plutony
Batalion na ogół 3 kąpanie
Pułk 3-4 bataliony
Brygada 6 batalionów lub 2 pułki
Dywizja 2-3 brygady lub 3-5 pułków

Jednostki artylerii (od najmniejszej) to:
Działon 1 działo
Bateria 3-7 dział
Dywizjon na ogół 3 baterie
Brygada 2-4 dywizjony

Każda armia, tak i nasza ma swoją hierarchię, której odzwierciedleniem są stopnie wojskowe. Zgodnie z Ustawą o Wojsku w Armii Koronnej i Litewskiej są to (od najniższego):

W korpusie szeregowych
SZEREGOWY

W korpusie podoficerów
KAPRAL
SIERŻANT
PODCHORĄŻY
CHORĄŻY

W korpusie oficerów młodszych
PODPORUCZNIK
PORUCZNIK
SZTABSKAPITAN
KAPITAN / ROTMISTRZ w kawalerii

W korpusie oficerów starszych
MAJOR
PODPUŁKOWNIK
PUŁKOWNIK
BRYGADIER

W korpusie generałów
GENERAŁ MAJOR
GENERAŁ PORUCZNIK

Na czele Armii Koronnej i Litewskiej stoią odpowiednio:
HETMAN WIELKI KORONNY / HETMAN WIELKI LITEWSKI

ich zastępcani są, HETMANI POLNI KORONNY i LITEWSKI.

Wątek: Koncentracja artylerii na "Poligonie Lwowskim" »  Subforum: Artyleria »  Wysłany Sob Mar 14, 2009 9:30 am

Wiadomości: 2
Wyświetleń: 80

Gieorgij Nadysiew, Moja służba w sztabach

Jednostki okręgu dysponowały potężną artylerią. W każdej dywizji piechoty były dwa pułki artylerii oraz artyleria przeciwpancerna, pułkowa i batalionowa. W korpusie piechoty znajdowało się ponad 700 dział i moździerzy oraz dwa pułki artylerii dalekonośnej 107-152mm. Była również artyleria armijna.
Rozlokowanie natomiast jednostek Kijowskiego Specjalnego Okręgu Wojskowego przed wybuchem wojny było bardzo niedogodne. Rozciągnięto je na głębokość do 100 i więcej kilometrów od granicy. Artyleria wielu związków taktycznych i odwodu Naczelnego Dowództwa znajdowała się na lwowskim, żytomierskim, ignatopolskim, rżyszczewskim i innych poligonach. Na przykład, na poligonie lwowskim w przededniu wojny stał pułk artylerii wielkiej mocy S. Antonowa, armijny pułk artylerii I.Mazuna, 229 pułk artylerii 6 korpusu piechoty i inne - w sumie 8 pułków artylerii naziemnej i 9 dywizjonów artylerii przeciwlotniczej. Pułki artylerii dywizyjnej 6 korpusu piechoty rozmieszczone były na obozach razem z innymi oddziałami poszczególnych dywizji, równie daleko od stałych miejsc dyslokacji. Podobnie przedstawiała się sytuacja na wielu pozostałych poligonach okręgu.

Wątek: [Lata 80-te XX wieku] Alianckie Dywizje Pancerne »  Subforum: Struktury wojsk po II wojnie św. »  Wysłany Sob 15 Lis, 2008 06:35

Wiadomości: 16
Wyświetleń: 1332

Akurat z tym się nie zgodzę. Panzermorser 120 to moździeż. Kaliber może podobny ale nie zasięg.
M106 i Abbot to samobierzne haubice 105mm. Nasz Goździk to jednak 122 mm.
Zasięg zachodnioniemieckiiej M-109 to 17 km. Nasz Goździk to 122mm i 15 km. W dziedzinie wsparcia artyleryjskiego na szczeblu pulku/brygady był prawie remis (my 4 pułki po 12-18 Goździków/M30 oni 18 M109. Schody były na sczeblu dywizji i tu istotnie przegrywaliśmy z nimi. Jednak nasza dywizja mogła liczyc na wsparcie armijnych brygad art. I tu nasze Dany czy ML-20 w niczym nie ustepują odpowiednikom z RFN.
Jesli chodzi o środki rozpoznawcze nie zakupieliśmy BSL tylko nadal lataliśmy na SBLim-2 Art i mieliśmy kilka SNARów.

Artyleria wschodnioniemiecka miała M-46 mogące przeciwstawić się FH-77.

Artyleria radziecka używała (mu tylko w 11 DPanc) bardzo nowoczesnych systemów kierowania ogniem z automatycznym topowiązaniem, automatycznym przydzialniem wykrytych celów, komputerem cyfrowym i inne bajery. Wszystko samobierzne. Dodatkowo jako jedni z pierwszych na świecie wprowadzili BSL do służby. Także z rozpoznaniem celów, z przetworzeniem informacji, wypracowaniem koordynat dla artylerii stali dobrze.

Brytyjska dywizja miała etatowy pułk śmigłowców z AAC. Na szczeblu korpusu było ponadto śmigłowce przeciwpancerne, ciężkie transportowe oraz RiWE. Były także śmigowce dowodzenia.

Niemcy skoncentrowali swoje lotnictwo na szczeblu korpusu (było korpuśne dowództwo lotnicze) któremu podlegały: pułk ś ppanc i p ś transp. Do dywizji wydzielali eskadrę łącznikową.

W ZSRR podobnie większsć krajów NATO skocentrowano LWL na szczeblu armijnym (analog korpśnego) i Frontu. Na szczeblu armii był to 1-2 pśb, 1-2 pśtb, eł, e dow i wRE. Pułki liczyły 36 śmigłowcow. Front miał 1-2pśb, 1-2pśt i pćśt. Dywizja miała przydzieloną w toku mob eksadre łącznikową.

W Polsce pomimo bogatego dorobku naukowego (pomysł z DKawPow z 1960) LWL było skromne. Dywizje miały mieć po eskadrze łącz wydzielaneych z PŚB, Armia miała mieć 1 PŚB i PŚT. Jednaak drugiego PŚT nieudało się do 1989 stwrzyć.

Tylko amerykanie wprowadzili do dywizji brygady lotnicze.

R

Wątek: Czerwony Huragan - uwagi do recenzji »  Subforum: Weteran No8 »  Wysłany 14 Styczeń 2009, 01:16

Wiadomości: 76
Wyświetleń: 913

Cytat:

Polskie dywizje nie mają modyfikatora za koncentrację. Podobnie polski I KPanc składa się z czterech żetonów - nie ma wyróżnionych pułków artylerii samobieżnej bo zostały doliczone do brygad pancernych. A wszystko to z uwagi na nierewelacyjnie wysoki poziom wyszkolenia.Ha, czyli miałem rację Dywizje podzielono na pułki zapewne z uwagi na bardzo wysokie stany osobowe.

Wątek: Kampania 1812 »  Subforum: Historia XIX wieku »  Wysłany Wto 19 Sie, 2008 12:27

Wiadomości: 34
Wyświetleń: 823

Bitwa pod Tarutino (18 października 1812)

Dwa epizody walk, znowu na podstawie książki A. Dusiewicza. Pogrubiłem szczególnie interesujące mnie stwierdzenia.

1. Walka pułku Blumera z nacierającym IV Korpusem gen. Ostermana-Tołstoja
Salwa polskich piechurów była całkowitym zaskoczeniem. Rosyjskie linie zmieszały się i zatrzymały. Dowódcy nie wiedzieli skąd i dlaczego do nich strzelano. Dopiero po chwili zorientowali się w sytuacji. Rozpoczęła się wymiana ognia, w której coraz liczniejsze pułki IV Korpusu zaczynały brać górę nad garstką Polaków. W końcu Rosjanie ruszyli do ataku na bagnety i wyparli częściowo 3. pułk z jego pozycji. Pułkownik Blumer nie stracił jednak głowy. Błyskawicznie sformował dwa czworoboki tak, aby mogły wspierać się nawzajem ogniem, i powoli rozpoczął odwrót. Był to jedyny ratunek. Wyrzucony z lasu na równinę pułk mógł stać się łatwym łupem dla rosyjskiej kawalerii, której oddziały pojawiły się także na placu boju. To nadciągał 4. Korpus Kawalerii generała Wasilczikowa (A. Dusiewicz, Tarutino 1812, Warszawa 2004, s. 188).

2. Ogólny odwrót Francuzów o godz. 10
Około godziny 10 sytuacja wojsk Murata stała się całkowicie jasna. 2. Korpus Kawalerii i V Korpus Poniatowskiego, po stoczeniu uporczywego boju z przeważającymi siłami Rosjan, wycofały się na nowe pozycje. Piechota Kutuzowa podchodziła już do Winkowa i także gotowała się do przekroczenia rzeki. Aby zyskać na czasie, Murat wysłał przeciw niej pozostającą dotąd w odwodzie 2. dywizję piechoty Dufura. Francuscy piechurzy, wsparci niedobitkami hiszpańskiego pułku "Józef Napoleon", uderzyli na bagnety i rozstrzygnęli chwilowo walkę na tym odcinku. Ponieważ nie było szans na utrzymanie zajętych pozycji, król Neapolu zdecydował o dalszym odwrocie na Woronowo. Większość taborów i bagaży została skierowana na drogę kałuską i rozpoczęła odwrót. W ślad za nimi ruszyły pozostałe wojska. Piechota ustępowała, sformowana w czworoboki, pod osłoną jazdy i artylerii (A. Dusiewicz, Tarutino 1812, Warszawa 2004, s. 197).

Co najmniej kilka razy były dyskusje o tym jaka była ruchliwość czworoboków i czy wykorzystywano je do odwrotu, a jeśli tak to w jaki sposób. Stąd te dwa fragmenty. Mam nadzieję, że okażą się przydatne, w tym także mi, bo nieraz każą mi różne osoby szukać cytatów na potwierdzenie swoich twierdzeń.

Wątek: Szwadron - bitwa testowa Raleen vs Zwierz »  Subforum: Szwadron »  Wysłany Nie 15 Cze, 2008 19:28

Wiadomości: 4
Wyświetleń: 394

Bitwa byłam generalnie frontalnym starciem obydwu ugrupowań. Większość akcji skoncentrowała się na wzgórzu w centrum mniej więcej równo pomiędzy pozycjami startowymi obydwu armii.
Lewe skrzydło francuskie składający się z 2 batalionów piechoty lekkiej oparło się o las i powstrzymywało początkowo austriackich dragonów a potem 2 bataliony piechoty liniowej przekraczające podmokły teren. Mimo sporych strat udało sie im utrzymać pole, rozrzuceni w tyraliery powstrzymywali ogniem Austriaków.
Prawe skrzydło francuskie osłaniali huzarzy. Gdy walka była już zaawansowana ułani galicyjscy zaszarżowali na wzgórze obsadzone przez Huzarów i mimo wyrównanych start i przewagi liczebnej ułanów huzarzy się utrzymali a w szyki ułanów zakradł się chaos ( rzut 6 na odrzucenie a potem rzut 6 na panikę - szansa 1 do 36 ). Wykorzystując to Huzarzy ruszyli w pościg. Odwrót ułanów próbował z sukcesem osłonić batalion piechoty liniowej ale z ogromnymi po krótkiej walce wycofał się z ogromnymi stratami. Ułani zebrali sie na tyłach dzięki tej interwencji. Chwilowe załamanie się skrzydła spowodowała podciągnięcie sił w tym kierunku i osłabienie naporu w centrum.

Centrum 3 półbaterie francuskich dział osłaniając ogniem siebie i dwa pułki piechoty podążały od początku w kierunku wzgórza na środku. Gdy zbliżyły się już do pozycji w środku nastąpiła wymiana ognia z austriackimi haubicami na pozycji na wzgórzu znajdującym się bliżej pozycji wyjściowych Austriaków. 3 półbaterie haubic weszły w zasięg ognia półbaterii francuskich 8-funtówek. Celny ogień Francuzów zdemontował jedną półbaterię austriacką a druga półbateria ósemek zajęła pozycję ogniową, odpowiedź austriacka byłą niecelna. Następna salwa francuska całej baterii 8-funtówek zdemontowała kolejną półbaterię Austriaków i spotkała sie z niecelną odpowiedzią. Kolejna tura zakończyła walkę ogniową zniszczeniem całej artylerii austriackiej (zbyt duży rozrzut przy rzutach proporcjonalnych się tu wyraźnie pokazał). Bez wsparcia artyleryjskiego piechota austriacka byłą powoli odrzucana w tył z coraz większymi stratami. Szarża francuskich dragonów centrum mimo początkowych sukcesów nie przełamała centrum i została odrzucona ale dało to czasu by artyleria francuska zajęła pozycję na wzgórzu w centrum pola walki.
W tej sytuacji Austriakom pozostało jedynie sie wycofać.

Straty w starciu były generalnie nieduże i sięgnęły około 1/6 w piechocie i kawalerii. Jedynie artyleria austriacka została zmasakrowana.

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Wto 17 Lut, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Cytat:

Chyba pod 2.KZ?Mają (ponoć) być po cztery pułki: artylerii, oplot, logistyki, nie wiem czy rozpoznania też. Na każdą dywizję po jednym, więc zostanie po jednym pułku w rezerwie. Luzak może więc trafić do korpusu, jeśli korpus będzie nadal istniał

Wątek: Sd.Kfz 251/17 1/35 Dragon »  Subforum: Pojazdy wojskowe - galerie »  Wysłany Pon Lut 11, 2008 6:01 pm

Wiadomości: 20
Wyświetleń: 3375

Cytat:

Pułki Artylerii Przeciwlotnicze w Dywizji Spadochronowej "Hermann Goring" w Prusach Wschodnich w 1944r posiadały na swoim stanie SdKfz 251/17

Cytat:

bo po ilości postów, brakiem modeli i mądrościami to widzę że raczej to ja mam do czynienia z chamem.Wydaje mi się, że nie w ten sposób określa się chama, a zależy to od sposobu zwracania się do innych.
Proszę po prostu o nieco grzeczniejszą formę.

Wątek: [B35] Szczury Pustyni »  Subforum: Dragon i Mirage »  Wysłany 2 Czerwiec 2008, 23:01

Wiadomości: 77
Wyświetleń: 1225

NO DOKOPAŁEM SIĘ W KOŃCU

Na poczatku kilka słów o warunkach zwycięstwa a grze.
Dla omawianej "Operacji Compas" są trzy opcje warunków zwycięstwa.

W jednym Włosi dostają punkty zwycięstwa za wycofanie oddziałów przez zachodnią krawędź planszy w dwóch innych otrzymują punkty za utrzymanie kluczowych (trzech) punktów terenowych.
Anglicy otrzymują VP-ki za zającie kluczowych punktów.

W grę wchodzą: przełącz Halfaya (obsadzona przez 60 DP), Sollum (z załogą składającą się z 63 DP, 2 DBS i BPanc), Fort Cappuzo (załoga - 61 DP), Tobruk (z 64 DP oraz dwoma dowódtwami sztabów) i Bardia (tylko z załogą stałą twierdzy).

Gracze wybierają jeden z zestawów naliczania punktów zwycięstwa.

Anglicy rozmieszczeni są w następujacy sposób:
- piechota australijska + atyleria dywizyjna i korpuśna naprzeciw przełęczy Halfaya,
- 7 pancerna w Sidi Omar na południowy zachód od przełączy (na południe od Fortu Cappuzo),
- dwa pułki rozpoznawcze na zachód od pancerniaków.

Wszystko teraz zależy po pierwsze jaki wariant VP-ków wybiorą gracze (wariant z wycofywaniem Włochów jest według mnie z góry skazany na ich przegraną).

Według mnie należy odciąć resztę Włochów 7 Pancerną i likwidować załogi (szczególnie na przełączy. Poza piechotą jest tam silna artyleria. Dlatego wykorzystując nawały artyleryjskie można znacznie "zmniękczyć" obrońców przed atakiem (35 punktów siły artylerii daje przy 1 - 6 punktów strat, to dwa baony !! a przy 6 - 11 punktów strat, to prawie cztery baony). Oczywiście Włosi mogą się odgryzać swoją nawałą ale dysponują na przełączy tylko artylerią o sile 9 (a więc mogą zadać straty od 2 do 5 punktów siły, czyli zniszczą tylko jeden baon australijski). Tak więc trzy dobre nawały i Włochów nie ma

Można też pokusić się o odcięcie od posiłków Fortu Cappuzo i po zniszczeniu załogi przełęczy rozprawić się z obrońcami fortu.

Wątek: Przemiany strukturalne w Wojskach Lądowych »  Subforum: Sprzęt i uzbrojenie »  Wysłany Sro 07 Sty, 2009

Wiadomości: 856
Wyświetleń: 50044

Mamy schizofrenię: z jednej strony mówi się o przeniesieniu wsparcia całkowicie do brygad a zdrugiej chce się sformować dywizyjne pułki saperów, artylerii i opl. Moim zdanien nawet te pułki logistyczne powinni rozwiązać a służby przekazać do brygad a na szczeblu dywizji zostawić tylko bdow do zabezpieczenia działań dowództwa.

Wątek: Smoleńsk 1812 roku »  Subforum: Od 1789 do 1914 »  Wysłany 5 Styczeń 2009, 00:28

Wiadomości: 20
Wyświetleń: 244

Poniżej przedstawiam OdB strony Rosyjskiej. Obejmuje ono początek kampanii z czerwca 1812 roku.
Czyli uwzględniony został np. I Korpus piechoty.

Użyte skróty:

KP – Korpus Piechoty
KK – Korpus Kawalerii
KKoz. – Korpus Kozacki
KGwar. – Korpus Gwardyjski
DP – Dywizja Piechoty
DK – Dywizja Kawalerii
DKir. – Dywizja Kirasjerów
DGren. – Dywizja Grenadierska
DGward.Piesz. – Dywizja Gwardyjska Piesza

1. Armia Zachodnia

Głównodowodzący: generał infanterii Michał Barclay de Tolli,
Major generalny: generał Ławrow (zastąpiony na krótko w początkach wojny przez markiza Paulucci’ego),
Kwatermistrz generalny: generał Muchin (zastąpiony wkrótce przez pułkownika Tolla),
Szef artylerii: Kutaisow,

I KP
Dowódca: generał Wittgenstein

5. DP generał Berg
14. DP generał Sazonow
1. DK generał Kachowski

Razem: 28 batalionów, 16 szwadronów, 3 roty artylerii pozycyjnej, 4 lekkie i 2 konne, 2 roty pontonierskie, 1 pionierska, 3 pułki kozackie

II KP
Dowódca: generał Baggehuffwud (Bagowut)

4. DP książę Eugeniusz Wirtemberski
17. DP generał Ołsufjew

Razem: 24 batalionów, 8 szwadronów, 2 roty artylerii pozycyjnej, 4 lekkie i 1 konna

III KP
Dowódca: generał Tuczkow I

1. DGren. generał Strogonow
3. DP generał Konownicyn

Razem: 24 bataliony, 4 szwadrony, 2 roty artylerii pozycyjnej, 4 lekkie i 1 konna, 1 pułk kozacki

IV KP
Dowódca: generał Szuwałow (w lipcu w skutek choroby Szuwałowa dowództwo przejmie generał Ostermann-Tołstoj)

11. DP generał Bachmetjew II
23. DP generał Bachmetjew I

Razem: 23 bataliony, 8 szwadronów, 2 roty artylerii pozycyjnej i 4 lekkie

V KGwar. (odwodowy)
Dowódca: w. książę Konstanty Pawłowicz

DGward.Piesz. generał Jermołow (później Szuwałow, a wreszcie Ławrow)
7 składanych batalionów grenadierskich
1. DKir. generał Depreradowicz

Razem: 26 batalionów, 20 szwadronów, 2 roty artylerii pozycyjnej, 2 lekkie, 2 konne, 1 pionierów

VI KP
Dowódca: generał Dochturow

7. DP generał Kapcewicz
24. DP generał Lichaczew

Razem: 24 batalionów, 8 szwadronów, 2 roty artylerii pozycyjnej, 4 lekkie i 1 konna

1. KK
Dowódca: generał Uwarow

Składał się z 20 szwadronów

2. KK
Dowódca: generał Korf

Składał się z 24 szwadronów

3. KK
Dowódca: generał Pahlen II (później zastąpiony Kreutzem)

Składał się z 24 szwadronów

W każdym z KK było po 1 rocie artylerii konnej

KKoz.
Dowódca: ataman wojska dońskiego generał Płatow

Składał się z 14 pułków kozackich oraz z dońskiej roty artylerii konnej

Ogółem w 1. Armii Zachodniej Barclaya było 149 batalionów, 132 szwadrony, 49 rot artylerii (16 poz. 22 lekk. 11. konne)
z 558 działami, 2 roty pionierskie, 2 pontonowe i 18 pułków kozackich.
Według atlasu Buturlina w początkach wojny znajdowało się 127.000 ludzi (nie wliczając taborów i służb)
Według Kukiela na stan 24 czerwca było gotowych do boju 118.000 ludzi

Wątek: ROZPORZĄDZENIA »  Subforum: Kancelaria Hetmana Wielkiego Koronnego »  Wysłany 2009-03-04, 16:03

Wiadomości: 50
Wyświetleń: 781

ROZPORZĄDZENIE nr 21/09
ws. Powołania Jednostek Taktycznych Wojsk Koronnych

Art. 1 Dla prowadzenia wspólnych działań operacijnych przez oddziały wojska (pułki) powołuję jednostki taktyczne Wojsk Koronnych:

- 1 DYWIZJA PIECHOTY (4280 żołnierzy, 15 dział) WARSZAWA, w składzie:
1 Pułk Grenadierów Korony Polskiej (Sieradz) 1200, 5 dział
2 Pułk Strzelców Korony Polskiej (Warszawa) 1540, 5 dział
5 Pułk Strzelców Korony Polskiej ( Białystok) 1540, 5 dział

- 2 DYWIZJA PIECHOTY (4280 żołnierzy, 15 dział) KRAKÓW, w składzie:
1 Pułk Strzelców Korony Polskiej (Kraków) 1540, 5 dział
3 Pułk Grenadierów Korony Polskiej (Przemyśl) 1200, 5 dział
4 Pułk Strzelców Korony Polskiej (Lwów) 1540, 5 dział

- 3 DYWIZJA PIECHOTY (4280 żołnierzy, 15 dział) POZNAŃ, w składzie:
2 Pułk Grenadierów Korony Polskiej (Grudziądz) 1200, 5 dział
3 Pułk Strzelców Korony Polskiej (Poznań) 1540, 5 dział
7 Pułk Strzelców Legii Feancuskiej (Gdańsk) 1540, 5 dział

- PRUSKA BRYGADA PIECHOTY (2740 żołnierzy, 10 dział) KRÓLEWIEC, w składzie:
4 Pułk Grenadierów Korony Polskiej (Olsztyn) 1200, 5 dział
6 Pułk Strzelców Prudkich (Królewiec) 1540, 5 dział

- 1 DYWIZJA KAWALERII (4700 żołnierzy, 15 dział) LUBLIN, w składzie:
1 Brygada Kawalerii Narodowej ( Płock) 2350 żołnierzy
2 Brygada Kawalerii Narodowej ( Lublin) 2350 żołnierzy
2 Dywizjin Artylerii Koronnej ( Sandomierz) 15 dział

- 2 DYWIZJA KAWALERII (4580 żołnierzy, 15 dział KIJÓW, w składzie:
3 Brygada Kawakerii Narodowej (Lwów) 2350 żołnierzy
1 Pułk Kawalwrii Pancernej (Kijów) 1115 żołnierzy
2 Pułk Kawalerii Pancernej (Tarnopol) 1115 żołnierzy
1 Dywizjon Artylerii Koronnej (Kijów) 15 dział

- 1 BRYGADA ODWODOWA WOJSK KORONNYCH (2230 żołnierzy) ŁUCK w składzie:
1 Pułk Dragonów Korony Polskiej (Łuck) 1115 żołnierzy
1 Pułk Huzarów Korony Polskiej (Równe) 1115 żołnierzy

- 2 BRYGADA ODWODOWA WOJSK KORONNYCH ( 2230 żołnierzy) KALISZ w składzie:
2 Pułk Huzarów Korony Polskiej ( Kalisz) 1115 żołnierzy
2 Pułk Dragonów Korony Polskiej ( Konin) 1115 żołnierzy

- WYDZIELONE JEDNOSTKI SPECJALNE
Pułk Kirasierów Gwargii Królewskiej (Warszawa) 1115 żołnierzy
Batalion Inżynieryjno - Saperski (Warszawa) 532 żołnierzy
Szwadron Buławy Wielkiej Koronnej (Warszawa) 112 żółnierzy
oraz
Twierdze: Kraków,Lwów, Gdańsk, Zamość, Toruń, Malbork, Zbaraż, Bar i Cytadela Warszawska.

Wątek: Organizacja Wojsk Koronnych »  Subforum: Kancelaria Hetmana Wielkiego Koronnego »  Wysłany 2009-01-30, 13:37

Wiadomości: 5
Wyświetleń: 100

Wasza Królewska Mość

Przeformowanie Wojsk Koronnych dobiegło końca. Poszczególne pułki i oddziały zajmują swoje macierzyste garnizony. Proszę zatem o zatwierdzenie dyslokacji Wojsk Koronnych.
Jednocześnie składam prośbę o zaktualizowanie strony o wojsku, nanosząc obecny stan jednostek Wojsk Koronnych.

PIECHOTA 20 000

1 pułk Strzelców Korony Polskiej KRAKÓW (1540) bateria dział (5)
2 pułk Strzelców Korony Polskiej WARSZAWA (1540) bateria dział (5)
3 pułk Strzelców Korony Polskiej POZNAŃ (1540) bateria dział (5)
4 pułk Strzelców Korony Polskiej LWÓW (1540) bateria dział (5)
5 pułk Strzelców Korony Polskiej BIAŁYSTOK (1540) bateria dział (5)
6 pułk Strzelców Korony Polskiej KRÓLEWIEC (1540) bateria dział (5)
7 pułk Strzelców Korony Polskiej GDAŃSK (1540) bateria dział (5)

1 pułk Grenadierów Korony Polskiej SIERADZ (1200) bateria dział (5)
2 pułk Grenadierów Korony Polskiej GRUDZIĄDZ (1200) bateria dział (5)
3 pułk Grenadierów Korony Polskiej PRZEMYŚL (1200) bateria dział (5)
4 pułk Grenadierów Korony Polskiej OLSZTYN (1200) bateria dział (5)

Dziewięć Batalionów Fortecznych (każdy po 4 kąpanie, 432 żołnierzy)
Batalion Cytadeli Warszawckiej ( 5 kąpani, 532 żołnierzy)

KAWALERIA 15 000

1 Brygada Kawalerii Narodowej PŁOCK (2350)
2 Brygada Kawalerii Narodowej LUBLIN (2350)
3 Brygada Kawalerii Narodowej LWÓW (2350)

1 pułk Huzarów Korony Polskiej TARNÓW (1115)
2 pułk Huzarów Korony Polskiej KALISZ (1115)
1 pułk Dragonów Korony Polskiej HALICZ (1115)
2 pułk Dragonów Korony Polskiej ŁOMŻA (1115)
1 pułk Kozaków ŻYTOMIERZ (1115)
2 pułk Kozaków TARNOPOL (1115)

Pułk Kirasjerów Gwardii Królewskiej WARSZAWA (1115)
Szwadron Buławy Wielkiej Koronnej WARSZAWA (4 plutony, 145 żołnierzy)

ARTYLERIA 220 dział

Brygada Artylerii Koronnej SANDOMIERZ (30 dział)

Dziewięć Dywizjonów Artylerii Fortecznej (razem 135 dział)
Jedenaście Baterii Pułkowych (razem 55 dział)

TWIERDZE

KRAKÓW, LWÓW, GDAŃSK, TORUŃ, ZAMOŚĆ, MALBORK, ZBARAŻ, BAR, SZYDŁOWIEC.

W każdej:
Batalion Forteczny 432 żołnierzy
Dywizjon Artylerii Fortecznej 15 dział